Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Kullanım Rehberi

Dijital Pazarlama Kullanım Rehberi

Dijital pazarlamanın ilk kuralı, her zaman aktif ve ilgili olmaktır. Zira ata sözümüzü günümüze uyarlarsak; su uyur, müşteri uyumaz. Bu nedenle her daim aktif, çevrim içi ve müşterileriniz ile etkileşim halinde olmanız gerekir.

Dijital Pazarlama Kullanım Rehberi
Dijital Pazarlama Kullanım Rehberi

Dijital Pazarlamanın Çalışma Sistemi

Dijital pazarlama yöntemi, geleneksel pazarlama yöntemleri ile benzerlik gösterir. Her iki pazarlama türünde de vizyon sahibi ve akıllı hamleler yapan kuruluşlar, müşteri olma potansiyeli taşıyan kişiler ve müşteriler ile karşılıklı fayda sağlayan ilişkiler geliştirmeye çalışır. Ancak dijital pazarlamanın günümüz tüketicilerine ulaşmak için tasarlandığı söylenebilir. Bu yüzden çoğu geleneksel pazarlama taktiklerinin yerini almıştır. Sistem, dijital pazarlama stratejisi geliştirmek, ardından onlarla çeşitli şekillerde bağlantı kurmak için çeşitli dijital kanalları kullanmak şeklinde çalışır.

Web sitenize, insanların tekliflerinizi görebileceği ücretli trafik çekmek için reklamcılık kullanılır. Arayanların size ulaşması yani içeriğinizi optimize etmek için arama motoru optimizasyonu (SEO) kullanabilirsiniz. Sosyal medya, içeriği paylaşmak ve ardından takipçilerle etkileşim kurmak için kullanılır. E-posta pazarlaması, hedef kitlenizi takip ederek aradıkları çözümleri sunmaya yardımcı olur.

Dijital Pazarlamanın Şirketlere Faydası

Dijital reklamcılık şu şekilde fayda sağlamaktadır:

 • Satıştan önce ve sonra etkileşim oluşturmayı kolaylaştırır.
 • Yeni alıcılara daha hızlı ulaşmanızı sağlar.
 • Sosyal paylaşım ve onlarla birlikte gelen tüm iletişimi başlatacak.
 • Doğru zamanda doğru teklifleri sunarak alıcının aramasını kısaltacaktır.

Stratejileri Öğrenin

Dijital pazarlama stratejileri, sürekli değişim ve gelişim içindedir. Blog yazarları, popüler kullanıcılar ve daha nicesi bir gün herkes tarafından tanınırken; bir diğer gün tüm ünlerini yitirebilirler. Gerçek şu ki, dijital pazarlama “dijital” den daha çok “pazarlama” ile ilgilidir. Dijital pazarlama stratejileri şu şekildedir:

 • Dijital pazarlama şablonunuzu oluşturun.
 • İçerik pazarlama stratejisini geliştirin.
 • Bir dijital pazarlama planı oluşturmanız gerekir.
 • Sosyal medya stratejisi oluşturmak ve müşterilerle iletişimde kalmak önemlidir.
 • E-posta pazarlaması ile ilgili kişilere ulaşmak önemlidir.
 • Arama motoru pazarlamacılığı stratejinizi tasarlayın.
 • Web sitesi analitiğini dijital pazarlamanıza uygulayın.
 • Büyümeyi teşvik etmek için dönüşüm oranı optimizasyonundan yararlanın.

İşletme sahipleri, pazarlama uzmanları, öğrenciler ve mevcut becerilerini geliştirmek ve dijital pazarlamadaki en son gelişmeleri hızlandırmak isteyen herkes için bu rehberi paylaştık. Yanlış başlangıçlar ve yanlış adımlar olmadan dijital pazarlama planınızı oluşturmak için bu rehber size yetecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu